Anasayfa Oyunlar Twitch ile Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Twitch ile Oyun Oynayarak Para Kazanmak

by Berkay

Günümüzde artık teknolojinin ilerlemesiyle beraber internet üzerinden para kazanma ile ilgili birçok seçenek ortaya çıkmaya başladı. Televizyonların ve radyoların artık yavaş yavaş eski popülerliğini kaybetmesiyle beraber internet üzerinden yapılan canlı yayınlar ile para kazanılmaya başlandı. Çoğu televizyon kanalı da kendini bu değişime adapte etmeye çalışıyor.

Bu değişimin dünyadaki önemli temsilcilerinden bir tanesi de Twitch. Ülkemizde aslında yavaş yavaş bilinmeye başlandı bu platform. Ben yaklaşık 3 senedir biliyordum ve yayıncıları takip ediyordum. Peki ya bu Twitch’te neler oluyor? Ne yapılıyor?

Aslında Twitch ücretsiz bir platform ve isteyen herkes internet yayıncısı olabiliyor. Bunun için ortalamanın üstünde bir fiber internet altyapısına sahip olmanız gerekiyor. Sadece internetinizin olması yeterli değil. Yayın açmak için ortalamanın üzerinde bir bilgisayara da ihtiyacınız var. “Twitch’te nasıl yayıncı olunur? Twitch’te nasıl yayın açılır?” bunlarla ilgili ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Şuan Twitch Türkiye‘de oyun oynayarak ve bunu canlı olarak internet üzerinde yayınlayan belki de milyonlarca yayıncı bulunuyor. Bunların arasında en çok bilinen yayıncılar ise karışık olarak; Ferit Karakaya(Wtcn), Ahmet Sonuç(Jahrein), Tuğkan Gönültaş(Elraenn), Kemal Can Parlak(Kendine Müzisyen), Cantuğ Özsoy(Unlost). Listede yer alan yayıncılar Türkiye’de en çok izlenmeye ve takipçiye sahip olan kişilerden sadece bazıları.

Twitch’e kayıt olmak ücretsiz. Kayıt olduktan sonra oyun kategorilerinden ya da direk arama kısmından istediğiniz yayıncının profiline ulaşıp onu takip edebilirsiniz. Ardından takip ettiğiniz yayıncı, yayın açtığı zaman izleyebilir ve destekte bulunabilirsiniz. Takip etmek ve izlemek tamamen ücretsiz. Ancak çoğu yayıncı bu şekilde geçimini sağladığı için onlara destek olmak için “Abone Ol” bölümünden aylık 5$ ödeyerek yayıncıya destek olabiliyorsunuz. Ayrıca Bynogame, Gamesatış vb. platformlardan da yayıncının görmesini istediğiniz mesajı yazarak minimum bağış tutarını kullanarak bağışınızı yapabiliyorsunuz. Bu işlemi gereksiz olarak görüyor olabilirsiniz ancak bu yayıncılar bir emek veriyorlar ve bu emeğin karşılığında binlerce kişi onunla beraber vaktini geçiriyor. Abone olmak, bağış yapmak tamamen sizin tercihiniz.

bu yazılarımı da beğenebilirsin

Leave a Comment