Anasayfa Teknoloji Monitör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Monitör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

by Berkay

Monitörler günümüzde ev kullanıcıları tarafından çok araştırılmayarak alınıyor. Genellikle iş görmesi yeterli gözüyle bakılıyor. Ancak monitörler, profesyonel oyuncular için çok önemlidir.

Genellikle evimizde çok monitöre işlev gerektirmeyecek şekilde bilgisayar kullanımımız var ise basit özelliklerde bir monitör tercihinde bulunabiliriz. Ofiste çalışıyorsanız ve aynı anda birden fazla işlem yapmak istiyorsanız boyut olarak daha büyük bir monitör tercih etmelisiniz.

Benim sizlere tavsiyem her iki durum içinde, bütçenizi zorlamayacaksa ve monitörü kullanacağınız bilgisayarın donanımları güncel ya da güncele yakın derecedeyse 23-27 inç arasındaki monitörleri tercih etmeniz yönünde olacaktır.

Monitör boyutu için tercihimizi verdikten sonra önemli olan birkaç durum daha bulunuyor. Bu ise monitörlerde bulunan yenileme hızı ve tepki süresi.

Monitör yenileme hızı ve tepki süresi nedir?

Genellikle bu iki terimi, monitörlerle çok işi olmayan yani profesyonel oyuncular dışında normal bir bilgisayar kullanıcısı tarafından çok bilen yok. Monitör yenileme hızı ve tepki süresi genellikle oyuncular için önemlidir. Oyun esnasında karşı tarafın hareketlerini monitörünüze hızlıca aktarılmasını sağlayan işlem monitörün yenileme hızına bağlıdır. Monitör yenileme hızları genellikle 60hz, 75hz, 120hz, 144hz olarak piyasada mevcuttur. Normal bir bilgisayar kullanıcısıysanız ya da ofis için monitör almayı düşünüyorsanız 60-75 hz. monitörler işinizi sorunsuz bir şekilde görecektir. Bu hz. (hertz) değeri ne kadar yüksek olursa size gelen görüntü o kadar hızlı olacaktır. Tepki süresi ise ekrandaki piksellerin renk değiştirme hızıdır. Profesyonel oyuncular için 5ms ile 1ms arasında dağlar kadar farklar olabiliyor.

bu yazılarımı da beğenebilirsin

Leave a Comment