Anasayfa Teknoloji Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

by Berkay

Basit bir site kurmak için bile başlangıçta iki tane ihtiyacınız olacak. Birisi domain(alan adı) diğeri de hosting(barındırma hizmeti)dir. Domain, sitemizin adresi anlamına geliyor. Benim sitemde örnek verecek olursak; ” http://berkayyilmaz.net ” buradaki berkayyilmaz.net benim yıllık olarak kiralayıp kendime tahsis ettiğim domaindir. Bunun uzantıları değişebilir. berkay.com, berkay.net, berkay.com.tr, berkay.net.tr vs. olabilir. Bu sizin sitenizde ne yapacağınıza ve bütçenize göre değişiklik gösterebilir. Domaini az çok anlayabildiysek, domain kadar önemli olan hostinge gelebiliriz. Sitemizin iki temel taşı olduğu için domaini özenle seçtiğimiz gibi hostingimizi de özenle seçmeliyiz.

Hosting firmalarından sipariş verirken karşınıza çıkacak birkaç terimi sizlere anlatarak başlatmak istiyorum;

Web Alanı: Sitenizin dosyalarının boyutuna göre seçilmesi gerekecektir. Sitenizin altyapısındaki toplam dosyaların boyutunun limiti diyebiliriz. Bunu sadece şuan ki boyuta göre değil ileri de içerik ekleyeceğiniz için fazla olmasının avantajı her zaman olacaktır. Web alanı ne kadar çok olursa o kadar iyidir.

Aylık Trafik: Websitenize giriş yapan kullanıcıların aylık sayısı diyebiliriz. Bu genellikle GB ya da TB şeklinde verilir. Başlangıç bir site için 200-400 GB arası bir aylık trafik fazlasıyla yetecektir.

İşletim Sistemi: Burada sitenizin altyapısının ne olacağına göre seçim yapmanız gerekiyor. Benim sitem gibi WordPress altyapılı bir site kurmak istiyorsanız Linux işletim sistemli bir hosting tercih etmelisiniz. (Linux & Windows olarak ikiye ayrılıyor.)

Subdomain, mail, mysql, mssql gibi terimleri de görebilirsiniz ancak onlar şuan için çok önemli olmayacaktır. Hepsinden alınabiliyor olması yeterlidir. Limit olarak bir sınırlama şuan için gerekli değil.

Alacağınız hosting hizmetinde benim sizlere tavsiye edeceğim birkaç özellik olması sizin ve sitenizin sağlığı açısından çok iyi olacaktır. Bu özellikleri tek tek açıklama olarak yazılmasına gerek yok. Hosting hizmeti alacağınız için yalnızca isimlerini biliyor olmanız sizler için yeterli olacaktır. Detaylı öğrenmek isteyenler için ayrı bir yazımda bu terimleri açıklayacağım.

Litespeed(Sitenizin hızlı açılması için yararlı bir eklenti), Softaculous(Birkaç tıkla wordpress vs. gibi altyapıları kurmanıza yarayan eklenti), cPanel(Hostinginizi yöneteceğiniz yönetim panelinin yazılımı).

bu yazılarımı da beğenebilirsin

Leave a Comment