Anasayfa Otomobil Ağır Hasar Kayıtlı Araba Alınır Mı?

Ağır Hasar Kayıtlı Araba Alınır Mı?

by Berkay

Ülkemizde sıfır arabaların fiyatlarının yükselmesiyle beraber ikinci el araba piyasasına yoğunluk oldukça artmaya başladı. Artık ülkemizde sıfır araba almak için yüksek miktarlar ödemek gerekiyor. Aslında son zamanlarda sıfır araçların ülkemize belli sebeplerden dolayı getirilmemesiyle de ikinci el piyasası da oldukça hareketli dönemlerden geçiyor.

Araba ilan sitelerinde dolaşırken başlıklarda sık sık gördüğünüz “ağır hasar kayıtlı” arabalar ile ilgili kendi düşüncelerimi sizlere aktarmak istiyorum.

Öncelikle ağır hasar kayıtlı araba nedir?

Ülkemizde sigorta şirketlerinin hazırlamış olduğu raporlar doğrultusunda ağır hasar kayıtlı ya da pert diye bir kavramla sık sık karşılaşmaktayız. Bu tür araçlar genellikle ağır bir kaza geçirmiş olan araçlar gibi bakılsa da bazı araçlar sıfır kilometreye yakın olmasına rağmen herhangi bir kazası olmasa bile ağır hasar kayıtlı olarak sigorta şirketleri tarafından gösterilmektedir. Sel, dolu vb. afetlerden dolayı ülkemizde ağır hasar kaydı alan çok araba var. Ayrıca alt taraftan alınan darbelerden dolayı herhangi bir hava yastığı açılmamasına rağmen araçlar ağır hasar kayıtlı olarak sınıflandırılıp sigorta şirketlerinden belli bir miktar para alınmakta.

Ağır hasar kayıtlı araç alınır mı?

Bu soruya aslında her kişiden farklı cevaplar gelebilir. Bu sorunun net bir cevabı olmamakta birlikte alacağınız arabanın iyi bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Hangi sorundan dolayı ağır hasar kayıtlı olduğu, kaza yaptıysa araçta bulunan hava yastıklarının açılıp açılmadığı, arabanın direklerinde herhangi bir problem olup olmadığı, araç kaza sonrası düzgün bir şekilde toplanıp toplanmadığı gibi birçok seçenek doğrultusunda karar vermeniz en iyisi olacaktır.

Benim bu soruya cevabım ise alınabilir. Ülkemizde sıfır ve ikinci el piyasası oldukça hareketliyken temiz diye sınıflandırdığımız ancak ağır hasar kayıtlı araçlara denk gelmek mümkün. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız eğer aracın ufak tefek boyalı parçalarının ya da değişen parçaların olması bence bir sorun teşkil etmemeli. Bu tarz bir araç almayı düşünüyorsanız kesinlikle bu işlerden anlayan bir ustaya ve kesinlikle güvenilir bir ekspertize sokmanız taraftarıyım.

Leave a Comment