Anasayfa Teknoloji Domain ve Hosting nedir? Ne işe yarar?

Domain ve Hosting nedir? Ne işe yarar?

by Berkay

İnternet dünyasına atılmak isteyenlerin ilk önce domain ve hosting kavramını öğrenmesi gerekiyor. Bu yazımda size Domain nedir? , Hosting nedir? bunlardan bahsedeceğim.

Domain nedir? : Bu işe ilk başlayanların en başında karşısına çıkan bu kelime aslında içeriğine girildiği zaman basit bir şey. Domain sizin internet ortamında ulaşılabilmenizi sağlayan isim diyebiliriz. Mesela benim siteme girmek için arama çubuğuna https://berkayyilmaz.net yazıyorsunuz. Buradaki “berkayyilmaz.net” bana ait olan ve yıllık belli bir ücret karşıladığında kiraladığım isimdir. Bu ücretlerin uzantılara göre farklılık göstereceğini söylememem gerekiyor. Uzantı ne demek derseniz de “.site, .com, .net, .com.tr, .org, .net.tr vs.” diyebiliriz. Her uzantının, farklı domain sağlayıcısında fiyatları değişebilir.

Benim sitemden örnek verecek olursam; Ben domainimi isimtescil.net üzerinden kiraladım. Yıllık ücret olarak 1 dolar ödedim. Bu kiralama işlemi minimum 1 yıl, maksimum 10 yıl olarak yapılmaktadır.

Hosting nedir? : Domainin ne olduğu az çok kavradıysak işler biraz daha seviye atlamaya başlıyor. Domaininizi aldınız ve internet üzerinde bir şeyler paylaşmak istiyorsunuz. Örnek veriyorum benim paylaşımlar yaptığım sitem gibi bir site kurmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle Hosting hizmeti almanız gerekiyor. Hosting sitenin altyapısı diyebiliriz. Domaini almanız yetmiyor, içeriklerinizi yüklemeniz için bir altyapıya sahip olmanız gerekiyor. Bunun da adı “Hosting”.

Türkiye’de ve dünyada birçok ünlü hosting firması bulunuyor. Bu firmalardan bütçenize ve ihtiyacınıza uygun paketleri seçebilirsiniz. Hosting aramaya başladığınızda “disk alanı, aylık trafik, lokasyon ve işletim sistemi” gibi terimlerle karşılacaksınız. Öncelikle sitemizde ne yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Benim gibi bir site oluşturmak istiyorsanız bunun en basit yolu WordPress. Disk alanı sitenize eklemiş olduğunuz içeriklerin, eklentilerin, görsellerin kapladığı boyuttur. Aylık trafik, sitenize 1 ay boyunca giriş yapan kullanıcıların toplamıdır. Lokasyon olarak birçok seçeneğiniz olacak. Türkiye, İngiltere, Fransa, Hollanda vs. Benim sizlere tavsiyem bu tarz bir içerik sitesi kurmak istiyorsanız Türkiye lokasyonlu hosting paketlerine yönelmeniz daha iyi olacaktır. İşletim sistemi ise Linux ve Windows olmak üzere ikiye ayrılır. En çok kullanılan genelde Linux işletim sistemi olmaktadır. Benim sitem Türkiye lokasyonlu ve Linux işletim sistemli bir hosting paketi içerisinde bulunmaktadır.

Aklınıza takılan tüm soruları bu yazı altından bana sorabilirsiniz.

bu yazılarımı da beğenebilirsin

Leave a Comment